6. Ověření na finančáku a má zkušenost aneb zastřelte si svého poslance! Veselá příhoda z natáčení! + Závěrečná rada.

< 5. Prodáváme poctivě, ale nemáme podmínky aneb jak to vypadá v optimálním světě, kde všichni dělají, co mají a jak to vypadá v našem světě. Vysvětlení příkladem.


6. Ověření na finančáku a má zkušenost aneb zastřelte si svého poslance! Veselá příhoda z natáčení! + Závěrečná rada

K tomuto bodu mohu přiložit absurdnost celého tohoto systému. Můj problém byl, že mi přišlo zboží, kterého si na celnici nikdo nevšiml a přišlo mi tedy bez potvrzení celnice, což je dle zákona trochu problém. Totiž když jsem zjišťoval co a jak, bylo mi sděleno, že do daňové evidence dokládáte doklad z celnice a z toho vypočítáváte i DPH. Jenomže teď jsem se dostal do problému, protože doklad z celnice jsem neměl a fakturu, na základě níž bych si to asi u finančního úřadu obhájil jsem měl na částku nesrovnatelně nižší. Jenomže co teď? Když nemám doklady z celnice a ani správnou fakturu?

Šel jsem se tedy zeptat na finanční úřad a měl jsem takovou naivní představu, že když mám tedy špatnou fakturu, že bych DPH vypočítal na základě výpisu z bankovního účtu. Přišlo mi to nejlogičtější, protože stát by dostal své výpalné ze správné částky a já bych nemusel nic složitě řešit.

No šel jsem se tedy zeptat na finanční úřad, jak se to má v tomto případě dělat správně a víte, co jsem zjistil? Že je nejlepší se na to všechno z vysoka, protože všichni ti zaměstnanci, které i já platím ze svých daní jsou v tomto problému znalí asi jako já s vystudovanou obchodkou před několika lety. Bláhově jsem si myslel, že když se zeptám, že dostanu odpověď. Vešel jsem do prvních dveří, vysypal jsem na ně svůj problém a postarší paní úředníce na mě koukala, jak na zjevení, pak mi řekla něco ve stylu, že se jich moc lidí neptá na tyhle věci, že s tím nemá zkušenost a poslala mě do druhých dveří, kde seděla mladší slečna, také moc milá, ale se stejnými znalostmi a tak jsem se tedy zeptal, kde najdu vedoucího, že se zeptám jeho. Tuto informaci jsem z ní tedy dostal a tak jsem vyrazil.

Slušně jsem pana vedoucího pozdravil, vysvětlil mu můj problém a sdělil mu, že jeho podřízené si nebyly jisté správností postupu a tak, že jsem si pro jistotu zašel za ním, protože nechci mít v případě kontroly problém. Pan vedoucí se na mě nechápavě podíval a začal tahat zákon, najednou se potutelně a vítězně usmál a začal předčítat pasáž ze zákona a zakončil to slovy, že se to počítá z faktury. Tak jsem se na něho taky usmál, nebudu mu přece kazit radost a znovu jsem mu vysvětloval problém s tím, že faktura je na nesmysl, že Čínani mi nic vystavovat nebudou a že já tu fakturu taky falšovat nebudu a jestli ho nenapadá nějaké řešení, které by mi v případě kontroly zachránilo kůži. Pan vedoucí nahodil výraz alá Joey z Přátel při počítání a mně bylo hned jasný, že ten pán nemá sebemenší nápad, jak legálně tuto situaci řešit. Navrhnul jsem mu tedy své řešení, že budu vypočítávat DPH z bankovního výpisu, protože to je v tomto případě jediná relevantní listina a chtěl jsem se ujistit, jestli to nebude při případné kontrole problém? Na to jsem se dozvěděl, že bych se měl raději zeptat v oddělení kontroly, protože je více možností, jak si věci vykládat. Super zjištění! Slušně jsem tedy poděkoval panu vedoucímu za to, že jsem se vlastně nic nedozvěděl a odešel jsem.

V ten okamžik se mi chtělo brečet, řvát, vzít revolver a najít si svého poslance, který se na těchto píčovinách, kterým nikdo nerozumí, podílí, a ustřelit mu hlavu. Ano poslanci, ne vedoucímu na finančáku, protože ten za to může akorát do té výše, že se mu nechce dělat nic nad rámec svých povinností, což je sice smutné, ale když vidím, jak se co 2 roky všechno mění, asi bych se na to taky z vysoka.

Závěrečná rada pro Vás

Pokud můžete, hoďte bobana na nějaké formální postupy, zásilky neřešte, plaťte jen to, o co Vás požádají a v případě průseru dělejte blbého, protože to je jediný způsob, jak mezi úředníky zapadnete. V každém případě na ně buďte hodní a slušní. Proč na ně být hodný a slušný? Několik jednoduchých důvodů:

1. Je to slušnost a jestli něco naše společnost potřebuje, je to slušnost a úcta k ostatním. Věřte mi, že jim to ve většině případů taky leze krkem, ale stejně jako Vy s tím aktuálně nemohou nic dělat.
2. Sice často nic nevědí, ale nezazlívejte jim to, jsou v první linii a není jejich vina, že ti vocasové nahoře vymýšlí jednu hovězinu za druhou a nejsou schopni to ani svým podřízeným vysvětlit a co hůř ani domyslet to aspoň trochu do důsledků.
3. Pokud na ně slušní a hodní nebudete, mohou Vám pořádně zatopit, protože sice nemusí mít znalosti, ale mají slušné pravomoci a jednoduše můžete narazit a věřte mi, že vlídnost a trocha pochopení udělá zázraky a většinu problémů dokáže vyřešit k oboustranné spokojenosti. Ono je otázka, jací by byli kdyby na ně byli lidi taky pořád hodní a spousta labilních jedinců si nevylejvali svou frustraci na nich, ale na těch, kteří za to doopravdy mohou a tudíž:
Pokud chcete něco změnit, zjistěte, kdo tu konkrétní chujovinu vymyslel a už ho nikdy nevolte, případně mu napište pár e-mailů, na které Vám stejně neodepíše ani nepošle vyjádření, že pane bývalý ministře financí?! A teprve poté ho už nikdy nevolte!

Pokud se Vám článek líbil, podpořte ho sdílením:) děkuji za přečtení a zanechání komentu;)


Přečtěte si > Pojednání o parazitech aneb OSVČ vs řadový zaměstnanec


Váš nasranek.cz

nasranek logo

6 komentářů u 6. Ověření na finančáku a má zkušenost aneb zastřelte si svého poslance! Veselá příhoda z natáčení! + Závěrečná rada.

 1. Des napsal:

  Nejlepší článek o podnikání s Čínou co jsem kdy četla. Škoda jen že jsem ho neviděla tak před týdnem :D Díky

 2. Ali-J napsal:

  Díky za článek, pěkné čtení, jen škoda, že vlastně i po přečtení pořád nevim, jak je to správně… :-D

 3. Strejda Filí napsal:

  Krásný článek, dlouho jsem se takto nezacetl. :) Ovšem jak zní tedy závěr ? Děkuji z odpověď.

  • Nasranek.cz napsal:

   Dobrý večer,

   závěr je tak trochu otevřený:) Nicméně doporučuji se zeptat na kontrolním oddělení finančního úřadu pod který spadáte. Tam by Vám měli dát informaci, jak to posuzují. Nedávno mi bylo řečeno, že finanční úřad (tuším, že Ostrava) dal stanovisko, že co projde bez celnice, prostě nedaníte. V každém případě držím pěsti:)

   S přátelským pozdravem

   Nasranek.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>