4. Ale dobrá, vynecháme ukřivděnost a zkusíme tedy podnikat poctivě. Jak to bude celé probíhat?

< 3. Tak a teď už konečně k tomu, jak to funguje v praxi při objednávání zboží z Číny k obchodním účelům.


4. Ale dobrá, vynecháme ukřivděnost a zkusíme tedy podnikat poctivě. Jak to bude celé probíhat?

Takže sednete k internetu, otevřete si stránky www.nasranek.cz, přečtete si pár článků a řeknete si, jdu do toho a jdu podnikat.

Založíte si živnost, založíte EORI číslo na svém nejbližším celním úřadě (eori číslo je identifikátor pro podnikatele) a budete objednávat zboží. Počkáte si až Vám zboží dorazí na celnici, kde celníci zásilku prohlédnou, vyměří Vám CLO a DPH a při předání Českou poštou, DHL nebo jiným dopravcem Vám zásilku doručí domů, Vy jim zaplatíte veškeré tyto poplatky, dáte do daňové evidence/účetnictví a jdete to střelit na aukro. Poté prodáte, zašlete zákazníkovi, příjem zaevidujete do daňové evidence/účetnictví a jdete objednávat dále a tak stále dokola.

Takhle by to mělo probíhat. Bohužel, možná spíš bohudík, to takto nefunguje:/ Většinou to totiž funguje tak, že objednáte zboží, čekáte až přijde a ono ve valné většině případů projde celnicí bez povšimnutí a tím pádem nezaplatíte vůbec nic, protože jak se říká, kde není žalobce, není ani soudce:)

A pokud Vás náhodou přepadne svědomí (jako mě) a půjdete se zeptat na finančák, z čeho, že máte vypočítat DPH, když se v zákoně hovoří o tom, že se počítá z potvrzení z celnice, kde Vám vydají potvrzení na základě faktury, na kterou Vám každý v Číně dlabe, nebo Vám ji vystaví na částku nesrovnatelně nižší – budete mít z odpovědí zodpovědných lidí noční můry ještě dva roky po finanční kontrole.


5. Prodáváme poctivě, ale nemáme podmínky aneb jak to vypadá v optimálním světě, kde všichni dělají, co mají a jak to vypadá v našem světě. Vysvětlení příkladem. - čtěte dále >

4 komentáře u 4. Ale dobrá, vynecháme ukřivděnost a zkusíme tedy podnikat poctivě. Jak to bude celé probíhat?

 1. Radek napsal:

  Dobrý den,

  chci se zeptat, tyto články mě velmi zaujaly, ale mám doplňující dotaz. Když zboží koupím třeba na ebay, poté ho vložím na svůj eshop (nezaplatím clo ani DPH), nemám v ruce žádnou fakturu. Jak ho tedy prodám? Nerozumím tomu, že vytavím fakturu na zboží, které vlastně neexistuje. Můžu vzít doma například hrneček, na který nemám účtenku ani fakturu a prodat ho? Možná zním jako blb, ale tomuhle opravdu nerozumím.
  Děkuji
  Radek K.

  • Nasranek.cz napsal:

   Odpověď zaslaná mailem, ale sem ji ještě vložím kvůli ostatním čtenářům:

   Prvně nezníte jako blb! Pokud něco koupíte na ebay (budu předpokládat, že z ciziny), máte v ruce doklad o zaplacení skrze bankovní účet, případně skrze Paypal. Paypal Vám poté zašle potvrzení o platbě, kde je uvedená položka a zde mám za to, že by to úřadům mohlo stačit;)

   Edit: Pokud se v této otázce pletu, dejte mi, prosím, někdo vědět – děkuji.

 2. Kuba napsal:

  Dobrý den, zaujal mě Váš článek, mohl bych se ještě zeptat, jak je to s prodejem značkového zboží? Na jiných stránkách jsem se dočetl, že nemohu např. koupit boty nike na čínském trhu za 500 Kč a u nás je prodat za 1000 Kč. Je tomu tedy opravdu tak a já mohu prodávat jen neznačkové zboží? Děkuji za odpověď

  • Nasranek.cz napsal:

   Dobrý den,

   věc se má tak, že značkové zboží prodávat můžete, nicméně musel byste mít jistotu, že zboží je opravdu originální a ne replika – což na čínském trhu replika bude s 99% pravděpodobností. Pokud koupíte a budete prodávat, je velice pravděpodobné, že dříve či později Vás bude kontaktovat zástupce firmy, požadovat ukončení prodejů, hrozit žalobou a pokud Vám zastaví zboží na celnici, tak Vám ho bez náhrady mohou zníčit a ještě se budete muset na likvidaci finančně podílet;)

   Takže z Číny „značkové“ zboží určené k prodeji důrazně nedoporučuji.

   Kdyby Vás ještě cokoli zajímalo, neváhejte mě kontaktovat.

   S přátelským pozdravem

   Nasranek.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>