2. Jak to ale funguje v praxi

< 1. Odpověď na otázku pana L. S.


2. Jak to ale funguje v praxi

DPH
V praxi musíte rozlišovat mezi tím, jestli jste, nebo nejste plátce DPH. A jestli se Vám chce soupeřit čestně s konkurencí, která si DPH neúčtuje a za poslední, jestli máte vůbec chuť něco řešit.

Než se Vám pokusím dát odpověď na předchozí otázky, ještě se zastavím u DPH. Totiž na internetu je spoustu nesmyslů a to hlavně od vševědů a internetových frajírků a hrdinů, kteří Vám budou tvrdit, že je možná i čest být plátcem DPH a že to má samé výhody. U toho se trošičku zastavím a rozvedu důvody.

Kdy je lepší být plátce?
Jednoduchá odpověď – málokdy:) Plátce DPH je dobré být pouze v případě, že:

  1. Prodáváte své zboží/služby (většinu) plátcům DPH a NEkoncovým zákazníkům.
  2. Pokud máte velkou firmu a nakupujete do ní hodně věcí (hodnotu DPH nakoupených věcí Vám stát vrátí).
  3. Pokud vyvážíte věci do zahraničí.
  4. Pokud jste Radovan Krejčíř, Tomáš Pitr, nebo kdokoli, kdo v tom umí chodit a chce pořádně podojit stát – to je fuj, to se nedělá.

Pro všechny ostatní v 99% případů je lepší nebýt plátce DPH a to hlavně kvůli tomu, že v opačném případě se při stejné prodejní ceně musíte se státem rozdělit o část svých zisků.

Takže fajn, rozhodli jsme se, že nebudeme plátci DPH, nebudeme se zbytečně moc dělit se státem o náš zisk. Bacha ale na to, kdy se Vás stát neptá a rovnou Vás do plátců DPH hodí automaticky. Pro e-shopy to jsou hlavně následující věci:

  1. Váš obrat (veškeré příjmy) po dvanácti po sobě následujících měsících, překročil hranici 1.000.000 Kč. To znamená pokud sečtete veškeré příjmy 12 měsíců po sobě a je jedno, jestli začnete od února, března, dubna atd. důležité je součet 12 měsíců v řadě a přesáhnete hodnotu 1.000.000 Kč, musíte se sami udat na finančním úřadu a zaregistrovat se k dani. Pokud tak neučiníte, stát na to přijde při daňovém přiznání na konci roku, DPH Vám dopočítá i s nějakým penáleJ
  2. Pokud využijete v zahraničí nějakých služeb (poštovné se nepočítá pouze u China post, jakmile využijete DPD, DHL, Fedex atd, tak už byste se měli stát plátci). Pokud například zaplatíte nějakému zprostředkovateli, že Vám zašle zboží, už byste se měli přihlásit na finanční úřad a od té doby platit DPH.
  3. Málokdo to ví, ale pokud využíváte služeb Google ad-words, je to považováno za službu a platí to samé, co v bodě 2. - edit: Nyní už prý stačí pouze nahlásit a nevztahuje se daňová povinnost. NEMÁM OVĚŘENO.

To jsou nejčastější podmínky k povinnému placení DPH. Samozřejmě veškeré důvody jsou vypsané v zákoně o DPH.


3. Tak a teď už konečně k tomu, jak to funguje v praxi při objednávání zboží z Číny k obchodním účelům.- čtěte dále>

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>