Přeprodej věcí z Číny jako živnost aneb základy o DPH a CLO

Dnes jsem dostal zajímavý e-mail s otázkou, jak by to probíhalo, kdyby si člověk chtěl přivydělat prodejem věcí z Číny. Otázka byla přesně tato:


Dobrý den,

…Četl jsem Váš článek o DPH a CLO při nákupech ze třetích zemí a moc se mi to líbílo. Chtěl bych si začít přivydělávat (podnikání jako vedlejší činnost) prodejem věcí např. z Číny a zajímalo by mě, jak to funguje s DPH a CLO, když je zásilka pro komerční účely a jsem podnikatel. Mohl byste takový článek napsat? Nebo mi poradit?


Pro pana L. S. a ostatní, co to zajímá přikládám následující odpověď. Jenom upozorním, že to je hlavní nastínění celé „problematiky“ a zříkám se odpovědnosti, pokud už je něco jinak, případně pokud by vyvstali nějaké problémy. Veškeré informace najdete v zákonech, nebo po konzultaci s právním poradcem, případně s daňovým poradcem, finančním úřadem (spíš ne) nebo znalým účetním(leckdy také ne).

Také se omlouvám za složitější vysvětlení, ale bohužel tato problematika je vcelku složitá. Proto, pokud budete mít jakékoli dotazy, upřesnění, případně jednodušší vysvětlení, pište na poradna@nasranek.cz, nebo zanechte vzkaz v komentářích, rád zveřejním i Vaše zkušenosti.

Následující odpověď je změť výkladů zákonů, výpočtů a osobních zkušeností s předprodáváním věcí z Číny. Proto jsem článek rozdělil na několik kratších článků. Doporučuji číst popořadě.


1. Samotná odpověď na otázku pana L. S. - čtěte více>
2. Jak to ale funguje v praxi – DPH - čtěte více >
3. Tak a teď už konečně k tomu, jak to funguje v praxi při objednávání zboží z Číny k obchodním účelům - čtěte více>
4. Ale dobrá, vynecháme ukřivděnost a zkusíme tedy podnikat poctivě. Jak to bude celé probíhat? - čtěte více>
5. Prodáváme poctivě, ale nemáme podmínky aneb jak to vypadá v optimálním světě, kde všichni dělají, co mají a jak to vypadá v našem světě. Vysvětlení příkladem – čtěte více>
6. Ověření na finančáku a má zkušenost aneb zastřelte si svého poslance! Veselá příhoda z natáčení! + Závěrečná rada. - čtěte více>

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>