Stát, EET a demagog Babiš

Tento článek obsahuje vulgarismy, hodně čísel a pravopisné a stylistické chyby. Dál nechť čtou ti, kterým jde spíš o obsah než o formu.


Abych řekl pravdu, už mě začíná opravdu unavovat bavit se s lidmi o EET (elektronická evidence tržeb) a vyvracet jim jejich babišovsko-kreténské pseudoargumenty. Takže to tak nějak zhodnotím tady, abyste nad tím zkusili přemýšlet taky z jiné strany.

Argument: Zamezí se daňovým únikům

To určitě. Daně se dnes a denně šmelí všude a rozhodně podíl šmelení je vysoký jak na výdajové, tak na příjmové stránce, čili to, co chce hlídat Babiš se svou EET, je minimální problém z hlediska příjmu daní do státního rozpočtu. Daleko větším problémem je, z hlediska daňových úniků takzvaná a všemi velkými firmami používaná, daňová optimalizace – zlegalizovaná zlodějna. Samotný Agrofert daňově zoptimalizuje (rozuměj odkloní dle zákona) zhruba 1/3 financí, které by za normálních okolností měli skončit ve státní kase. A že jen v případě Agrofert Holding létají na této optimalizaci sta miliony, snad nemusím ani dodávat.

Argument: Zvýší se výběr daní

Demagogický blábol a zbytečný risk. V žádné zemi, kde se tato kravina zavedla se neprokázalo, že by to něčemu prospělo. V Chorvatsku se sice zvýšil výběr daní, ale už se nedodalo, že se některé daně snížili a celkově, že se celý systém změnil. A říct při tolika zásazích do daňového systému, že EET může za větší výběr daní je čistá demagogie a spekulace. O tom, kolik lidí se přihlásilo na jejich úřad práce a žádalo podporu se můžeme jenom dohadovat.

Argument: Do rozpočtu přitečou miliardy

Zase čisté věštění z koule. I samotný velkopodnikatel Babiš tvrdí, že by mělo toto řešení přinést do státního rozpočtu cca 12 mld. korun, což je podíl z celkového veřejného dluhu ohromných ani ne 1%. Rsp je to asi 0,66%!!! Navíc se odhaduje, že roční provoz bude stát údajně asi 300 milionů korun.


Zde se trošičku pozastavím a zkusím napadnout čísly tento blábol o provozu a nákladech, které samotné EET pro stát představuje. Nedovedu totiž pochopit, jak toto číslo může být tak malé. V tomto čísle je započítán samotný provoz a mzdy úředníků, kteří se o to budou starat. Ale teď by mě zajímalo, co bude s vedlejšími náklady. Jestliže Babiš tvrdí, že poskytne daňovou úlevu podnikatelům ve výši 5000 Kč ročně, znamená to tedy, že každý podnikatel si může „uříznout“ 15% (daň z příjmu) z těchto 5000 Kč, což je v konečné fázi pro podnikatele úspora 750 Kč. A když vynásobíme úsporu (to o co se obere stát oproti dnešku) 750 Kč x 970 000 (přibližný počet OSVČ v ČR), dostaneme celkový objem financí, o které bude státní kasa chudší a to jest rovných 727 500 000 Kč. Takže se mi zdá, že tu někdo kecá.

Edit: V roce 2018: Aktuální pouze první rok.


Argument: Narovná se tržní prostředí

Vůbec netuším o jakém tržním prostředí se hovoří a co vlastně chtějí narovnávat?! Tržní prostředí je v této republice pokřivené tak, že to snad už víc ani nejde. Babiš vykazuje zisky převážně díky dotacím (rozuměj dar od státu). Stát neustále něco podnikatelům v tržním prostředí zakazuje (kouření v hospodách), přikazuje (jedno nealko v jídelním lístku), omezuje (minimální mzda) a neustále mění podmínky podnikání. Bude platit tohle, další rok už zase ne a když se změní jednou za čtyři roky vláda, tak se zase všechno zruší, změní a znovu dojebe jiným směrem.


Čtěte> Zákaz kouření v restauracích aneb všichni držte hubu a krok (otevře se nové okno, abyste mohli v klidu dočíst tento článek)


Tvrzení: Systém bude připraven v lednu a bude fungovat!

:D :D :D

Ve státě, kde nedokážou spustit bez problémů ani obyčejný centrální registr vozidel (což je zjednodušeně řečeno jedna velká propojená databáze) a nedokáží ho stabilizovat ani za půl roku, je toto tvrzení velice úsměvné. Navíc do centrálního registru byly řádově desítky vstupů za minutu, do EET budou třeba přes obědy možná i sta tisíce vstupů a to bude teprve mazec:)

Edit: V roce 2018: Zde musím říct, že jsem se opravdu spletl a že samotný provoz byl „bezproblémový“ – zde klobouk dolu.

A jedna série otázek na zamyšlení na závěr: 

Co pro Vás stát dělá každý měsíc a kolik byste mu za to zaplatili?

Odpověď: Každý si doplňte.

Co pro Vás znamená částka 8859 Kč měsíčně? Co byste si za to koupili za statky a za služby?

Odpověď: Každý si doplňte.

Co udělá stát když dostane od každého svého obyvatele 8859 Kč na dani měsíčně?

Odpověď: Bude přemýšlet, jak mít z každého 10000 měsíčně. Protože v průměru stát opravdu dostává na všech daních měsíčně od každého svého občana včetně novorozeňat a starých lidí cca 8859 Kč.

(Příjmy pro rok 2015 do státní kasy jsou plánovány na 1 118 455 070 558, počet obyvatel České republiky je cca 10 520 000, což úplně prostým vydělením 1 118 455 070 558 / 10 520 000 = 106 317 Kč za rok a když to vydělíme 12 měsíci, tak získáme částku 8859 Kč).

A tím jsme se dostali k nejzajímavější části a konečně k myšlence, ke které směřuji.

EET je zcela zbytečný krok a pokud stát neumí hospodařit, ani milion systémů na sledování peněz s tím nic neudělá!

Sdílejte, komentujte a hlavně se nad tím zamyslete.

Díky Váš

Nasranek.czNasranek - TAKHLE NE

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>