Pojednání o parazitech aneb OSVČ vs řadový zaměstnanec

Tisíckrát omílané téma. Všude čtu různé propočty, jak jsou OSVČ nákladní pro stát a že mu za to nic nepřináší. Bez zaměstnanců by se stát neobešel, protože odvádí většinu daní do státního rozpočtu. Tyto absurdní žvásty, samozřejmě podložené hezkými čísly, jsou schopna prezentovat média, která se tváří jako seriózní – ano narážím především na plátky jako jsou novinky a idnes.

Pojďme si především říct to nejdůležitější – zaměstnanci a OSVČ jsou na stejné straně barikády a nikoli proti sobě, jak se nám vládní elita snaží namluvit. Každý, kdo není závislý na penězích od státu, je užitečný a státu se vyplatí.

V médiích se často operuje s čísly, která slouží jako argument pro výše zmíněné tvrzení o OSVČ parazitech. Pojďme vynechat čísla, která dělají z normálních OSVČ multimilionáře, ale ukažme si, jak by to vypadalo u té nejnižší částky, ke které má blíže mnohem více OSVČ než k té multimilionářské limitě, ke které moc OSVČ nepatří (hlavně z důvodu, že pokud už někdo bude vydělávat milionové částky ročně, je blbost být OSVČ, právě kvůli daním. A daňové zatížení firem a korporací je hlavně kvůli investičním pobídkám atd daleko menší, než při stejných částkách u OSVČ, ale o tom asi až někdy příště).

Nyní se podívejme, kolik doopravdy odvádí zaměstnanec při minimální mzdě.

Náš ukázkový zaměstnanec je naprosto nenáročný na životní podmínky a proto se spokojí s prací, díky které dostane hrubou minimální mzdu 9200 Kč, 8188 Kč čistého. (V našem výpočtu budeme teoreticky pracovat s tím, že zaměstnavatel (třeba i nenáviděné OSVČ) zaměstnává ostatní lidi pouze z dobré vůle a tak zaplatí zaměstnanci jen to, co opravdu odpracuje.)


Takže jako nenáročný zaměstnanec, jsem se dohodl se zaměstnavatelem na mzdě 9200 Kč hrubého. Zaměstnavatel mi nadiktuje, co mám celý měsíc dělat, dá mi k tomu pomůcky a na konci měsíce si vyúčtujeme hrubou mzdu. Z této mzdy odvedu státu na zdravotním pojištění 414 Kč a na sociálním pojištění 598 Kč.

Zjednodušeně:

Hrubá mzda (vytvořená práce) za 9200 Kč.
ZP + SP1012 Kč

Dostanu od zaměstnavatele 8188 Kč a s těmito penězi se můžu řádně rozšoupnout a stát už mi z nich nic navíc nevezme (nepočítáme DPH, spotřební daň, daň z nemovitosti atd, protože to platí i OSVČ).

Zkusme si teď představit, že nechci být zaměstnanec, který práci dostane přidělenou, ale že chci být OSVČ na plný úvazek – být svým pánem. Řekněme, že vím, že mi vadí, když mi někdo něco diktuje a tak se osamostatním. Žijeme v nádherném světě, kde jako OSVČ práci nemusíme hledat, nemáme konkurenci, vše jde lehce a stačí nám si vydělat stejně jako v předchozím případě, čili chceme 8188 Kč čístého měsíčně.

Tak a pojďme do toho, ještě jsem ani nezačal podnikat a už vím, že musím měsíčně sehnat následující peníze pro stát, protože jako OSVČ musím platit minimální zálohy na zdravotní a sociální pojištění (bez ohlednu na to, jestli něco vydělám, nebo ne), což pro rok 2015 dělá:

Zálohy pro zdravotní pojištění: 1797 Kč
Sociální pojištění: 1943 Kč
Ještě jsem nezačal a už musím vydělat o 3740 Kč víc.

Takže, abych si vydělal stejně jako zaměstnanec, musím jako OSVČ utržit 11928 Kč.

Už vidíte ten absurdní rozdíl? Ten rozdíl dělá za stejných podmínek 2728 Kč, o které se jako OSVČ musíte snažit víc. Vlastně ne za stejných podmínek, protože OSVČ bude muset ještě nějaké peníze odvést na konci roku. Po všech odpočtech a odpisech musí odvést 15% daň. I kdyby ovšem odvedl na konci velkou kulatou nulu na daních, na zdravotním a sociálním pojištění odvede státu více, než běžný zaměstnanec a pokud bude někoho zaměstnávat, odvede další extra peníze za to, že někomu dává práci. Na toto jsem se zaměřil v druhém příkladu.


Pojďme si tedy ještě trošku pohrát s čísly a zkusit si vytvořit nějakou férovou a zajímavou situaci, abychom mohli demonstrovat a určit parazita. Je to situace upravená na jeden měsíc s jednoduchou částkou. Ideální příklad by byl, kdyby to byla práce aspoň na 400 hodin, abychom to nemohli OBEJÍT DPP.

Jsem tedy OSVČ, které je líné jako prase a proto si koupím zaměstnance, aby za mě dělal mou práci. Řekněme, že mám zakázku, ze které mi zbude 30000 Kč. Jsem sice líný, ale chci být férový a tak jsem se dohodnul se zaměstnancem, že mu dám polovinu peněz ze zakázky, což je 15000 Kč hrubého. – (V reálu jsem poctivě pracující OSVČ, které ale najednou získá větší zakázku, na kterou sám nestačím a proto si najdu někoho, koho zaměstnám. Přirovnání k línému praseti jsem zvolil hlavně kvůli tomu, aby se v článku našli i ti, kteří si myslí, že být OSVČ je jenom o tom okrádat zaměstnance a stát.)

Všechno dobře skončí, můj zaměstnanec i já jsme šikulové, nic jsme nezničili a na konci měsíce nám zbylo 30000 Kč. Sedli jsme si spolu a začali účtovat. Dal jsem mu jeho polovinu, čili 15000Kč.

Můj zaměstnanec odvede státu:

Na zdravotním pojištění: 675 Kč
Na sociálním pojištění: 975 Kč
A tentokrát už odvede i zálohu na daň z příjmu ve výši: 945 Kč
Celkem tedy odvede: 2595 Kč

A zůstane mu 12405 Kč, na které mu už stát nešáhne a které může utratit, jak je jen libo.

A teď jdeme účtovat mou polovinu, tedy 15000 Kč.

Vzhledem k tomu, že jsem někoho zaměstnal, dostal jsem povinnost za něj zaplatit výpalné státu a to ve výši:

Zdravotní pojištění: 1350 Kč
Sociální pojištění: 3750 Kč (nedělám si srandu, opravdu takovouhle částku)

Zaplatím za něj tedy: 5100 Kč (tohle zaplatím já, jako zaměstnavatel státu za to, že udržuji zaměstnanost)

Mé vlastní odvody, protože jsem OSVČ:

Zálohy pro zdravotní pojištění: 1797 Kč
Sociální pojištění: 1943 Kč
Dohromady tedy: 3740 Kč


Nepočítám daň ze zisku ve výši 15%, protože tuto daň ovlivňuji ještě mé náklady, ale nikdy by neměli být dlouhodobě vyšší než příjmy, protože pak se jedná opravdu ve většině případů o podvod a tohle by stát měl řešit. Ač si o této dani myslím, že je na nic a je absolutně demotivující! A opravdu stát nikdy nedá žádnému podnikateli peníze navíc. Nepočítám šmelky s dotacemi a ostatní podvody.


Takže suma sumárum zaplatím státu z 15000 Kč 8840 Kč (odvody za zaměstnance + odvody za mě). A kolik mi zbylo za to, že jsem někoho zaměstnal a dal mu polovinu ze zisku? 6160 Kč. Hnus, že?

Kdo je tedy parazit? – čtěte souhrn >

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>