Něco pro podnikavé: Alibaba

S menším zpožděním Vám přináším slíbený článek, který navazuje na Aliexpress: od maloobchodu po velkoobchod.

Dnes se tedy podíváme na velkoobchodní formu obchodů v Číně. Předem upozorňuji, že objednávání a veškerá komunikace probíhá zásadně v čínštině, případně angličtině. Pokud byste chtěli navázat spolupráci, neváhejte mě kontaktovat na poradna@nasranek.cz, kde už bychom si domluvili podmínky.


Pokud chcete dostávat nové články ze sekce Levných nákupů, přihlašte se, prosím zde: Registrace zde


Alibaba, velkoobchodwww.aliexpress.com, www.alibaba.com

alibaba - logo

 


Pár důležitých údajů:

Podporované jazyky: čínština, angličtina
Zaměření: Snad úplně všechno
Poštovné: musíte si vyzjistit u prodejce (určuje se dle váhy a dopravce)
Doba dodání: nejrychlejší 4 dny, nejdelší měsíc a i vůbec
Platba: převodem, platba kartou skrz zabezpečený software – escrow, Paypal
Míra bezpečí: sporná – dobří i špatní prodejci
Skryté poplatky: DPH, clo, poštovné a 4% obvyklý poplatek při platbě skrz Paypal, 5% poplatek skrz zabezpečený systém Escrow
Nikdy: Neplaťte jinou platební metodou než, které podporuje Escrow, vyjma Paypalu
Clo a DPH: Jak a kolik se platí clo a DPH? (odkaz na článek)

Pár slov o tomto serveru

alibaba - úvodní stránka

Server alibaba je vlastně jeden velký katalog firem, které výrabějí v Číně milion a jednu věc. Je určen převážně pro podnikatele, nebo pro někoho, kdo chce objednávat ve větším množství. Jak to tady tedy všechno chodí?

 

Najdu, kontaktuji, čekám

Výběr zboží funguje na podobném principu, jako jsem popisoval v článku Aliexpress: od malobchodu po velkoobchod. Takže ve vyhledávacím řádku nahoře, hned vedle tlačítka „Search“ zadáte anglický výraz pro to, co hledáte a již zmíněným tlačítkem „Search“ potvrdíte výběr. Vyjedou Vám obvykle stovky nabídek různých dodavatelů, potažmo firem s různými cenami. Do teď to bylo naprosto v pořádku, nyní začíná sranda.


Čína ať ji mnozí nazývají komunistickou je dle mého ryzí kapitalismus v té podobě, v jaké by to mělo fungovat! Proč si povíme v jiném článku, který připravuji.


První krok, vybrat zboží byl v pohodě. Nyní musíte kontaktovat prodejce

Když máte vyhlídnuté své zboží a jste ochotni akceptovat přibližnou cenu a minimální počet kusů k odběru (MOQ),

alibaba - čepice - cena a moq

 

 

musíte kontaktovat prodejce. Máte nyní dvě hlavní možnosti, jak ho kontaktovat. E-mailem nebo si s ním přímo chatovat (chat probíhá buď skrz jejich messengera případně přes webové rozhraní).

alibaba - čepice - kontakt prodejce

 

 

Nemusíte si lámat hlavu s nějakými frázemi a složitými větami. Stačí, když pozdravíte, a budete psát krátce a srozumitelně. Prodejci jsou povětšinou velice snaživí a budou se Vám snažit vyjít maximálně vstříc, ale občas k nějakým nedorozumění pravděpodobně dojde.

Pokud chcete komunikovat přes e-mail, napište vše co Vás zajímá. Určitě se nezapomeňte zeptat na případné poštovné, protože to se vypočítává až na základě Vaší objednávky, takže Vám ho nikdy neuvedou předem. Pokud chcete tedy znát přesnou kalkulaci, napište co chcete (ideálně když vložíte odkaz na zboží, které se Vám líbí), kolik toho chcete (MOQ:), kam to chcete (Czech republic, Slovakia… adresa a PSČ) a čím to chcete. U většího množství kusů doporučuji zasílat skrze DHL (trošičku dražší, ale méně starostí).

Pokud komunikujete přes chat, platí to samé s tím, že musíte reagovat i na protistranu hned, takže pokud jazyk úplně tak dobře neovládáte, doporučuji alespoň mít po ruce překladač od googlu.

Odkaz: translate.google.cz

Pár slov o historii prodejce

Každý prodejce má v systému svou historii. Tato historie se zobrazuje jako tzv. zlatý prodejce (gold supplier) a označení počtu let (yr) – Gold supplier „X“yr (X = počet let registrovaných v katalogu). Konkrétně v následujícím obrázku uvidíte prodejce s historií 5 let – Gold supplier 5yr.

alibaba - čepice - prodejce solventnost

Z logiky věci tedy vyplývá, že prodejce s vyšším číslem bude představovat menší riziko obchodu než někdo, kdo má členství čerstvě (1yr).

Jak platit?

A jsme zase u toho. Zde důrazně doporučuji platit skrz platební systém „alibaby“ – Escrow, případně platit přes Paypal. Nikdy a to zdůrazňuji, neplaťte žádným jiným systémem, i kdyby Vám slibovali hory doly.


Proč? To Vám povím v článku Alibaba: Jak jsem se spálil


Platební styk tady je téměř stejný jako uvádím v článku Aliexpress: od maloobchodu po velkoobchod

Závěr

Alibaba je dost podobný server jako aliexpress, akorát s tím rozdílem, že zde už musíte opravdu komunikovat a dohadovat podmínky s druhou stranou. Můžete zde dobře nakoupit, ale také se i pěkně spálit.

Pokud Vás zajímá víc, budu rád, když mi necháte vzkaz, případně napíšete komentář. Také Vám děkuji za sdílení a rozesílání článků.


Příště si v této sekci povíme více o tématu, které Vás dle soukromých zpráv hodně zajímá – jak objednávat na serveru ebay. Připomínám, že pokud chcete provést platbu, nebo něco objednat a bojíte se, napište mi na e-mail poradna@nasranek.cz, kde se již dohodneme na podmínkách.


ČTĚTE:

Související články najdete zde: 
http://nasranek.cz/levne-nakupy-ve-svete/

A také doporučuji navštívit sekci „Co se chystá:
http://nasranek.cz/co-se-chysta/


Přeji příjemné nakupování a krásný den

Váš nasranek logo

 

 

 

 

 

8 komentářů u Něco pro podnikavé: Alibaba

 1. Hana Hostinska napsal:

  Dobrý den,
  narazila jsem na Váš článek o Alibabě a chtěla bych Vás poprosit o pomoc s nákupem :-)
  Už přes 18 měsíců nakupuji zboží přes aliexpress a mám tam svého dodavatele. Nejprve jsem chtěla nakupovat přes Alibabu, ale zdálo se mi to poměrně složité tak jsem se spíše vrhla do Aliexpressu.
  Ale v současné době odebírám od mého dodavatele více jak 100 kusů v každé objednávce a myslím si, že je čas přejít na Alibabu kde bude zboží při takovém odběru levnější.
  ALE bojím se objednat velké množství když to ještě neznám :( Ani moc nechápu systém objednávek. Dočetla jsem se, že to funguje podobně jako na Aliexpressu a že platbu nejprve příjme Alibaba a až poté co mi zboží dorazí tak prodejci vyplatí peníze.
  Jak poznám spolehlivého prodejce?
  Byl by jste ochotem mi pomoci s první objednávkou?
  Děkuji
  Hanka

  • Nasranek.cz napsal:

   Dobrý den Hanko,

   kdysi jsem Vám odpověděl e-mailem a nyní pouze zveřejňuji komentáře a protože nechci, aby to tady bylo, jako že jsem Vám na tak důležitou věc neodpověděl, tak doplňuji touto odpovědí;)

   S přátelským pozdravem

   Váš nasranek.cz

 2. Petr napsal:

  Dobrý den,

  děkuji za článek. Je zahrávání si s ohněm, když bych chtěl obchodovat s prodejce bez TRADE ASSURANCE? A nebo je důležitější sledovat počet zaregistrovaných let na alibabě? Děkuji.

  Petr

  • Nasranek.cz napsal:

   Dobrý den Petře,

   osobně bych preferoval obchodovat pouze s trade assurance. Obchod bez TA Vám může vyjít, ale nemusí a pak se ničeho nedovoláte, takže za mě pouze s krytím od Alibaba group;)

   Děkuji za dotaz

   Váš nasranek.cz

 3. Sedin napsal:

  Zdravím, chtěl bych se zeptat, zda se nedá přes vás třeba koupit nějaké zboží. Něco jako že si vyberu na alibaba.com a zboží by se přibalilo k nějaké vaší objednávce? mám obavu z poštovného, aby to neskončilo někde v Hamburku a co stím potom dál, nemluvě když chci položku za cca 100 USD, tak poštovné dávají 300 USD, což je mimo. Chci vzít prvně vzorek, co vůbec dorazí
  Díky za info.

  • Nasranek.cz napsal:

   Dobrý den,

   osobně už moc neobchoduji a co si pamatuji, tak prodejci neradi sdružovali zakázky:) Poradím Vám však zkusit najít produkt na aliexpress.com (tam už vidíte cenu i s poštovným, narozdíl od Alibaba.com) a objednat to odsud, klidně i po více balících;) Číňani jsou tvrdí kapitalisté a vzorky ve velké hodnotě neposílají:/

   S přátelským pozdravem

   Nasranek.cz

 4. rado napsal:

  Zdravim, chcel by som sa spytat ci by mj niekto nevedel pomoct ako objednat z Alibaby ved som uz komunikoval asi s 3mi predajcami a nikdy som sa nevedel dopravovat ku finaale any som konecne objednal…vzdy mi radili nejaky western union a cez to zaplatit fakt som uz zufaly nikde sa neviem dozvediet viac…dakujem

  • Nasranek.cz napsal:

   Dobrý den,

   Western Union je jedna z možností, jak zaplatit za zboží z alibaba.com. Veškeré informace mají na svých stránkách https://www.westernunion.com/cz/cz/home.html. Z vlastní zkušenosti ale najdete valnou většinu produktů i přímo na aliexpress.com. Pro běžného uživatele je to mnohem bezpečnější a pohodlnější forma objednání zboží. Hodně prodejců komunikuje dobře v angličtině a jsou vcelku ochotní a vyjdou Vám v lecčem vstříc s tím, že následnou platbu bych prováděl přes Alipay.

   S přátelským pozdravem

   Nasranek.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>