Jak a kolik se platí clo a DPH

Toto je velice diskutované téma, díky kterému se mnoho lidí bojí nakupovat v zahraničí. Tento článek by Vám měl pomoci zodpovědět alespoň základní věci v této problematice.


Jistě to znáte, už jste si vybrali skvělé zboží z ciziny, třeba z www.dx.com (bližší informace najdete ve článku Dealextreme: První známý zázrak z jiného světa) a teď jste si vlastně uvědomili, že existuje něco jako clo a DPH a nevíte kdy a jak se to vlastně platí. A hledáte a hledáte a všude jen kusé informace. Někde tvrdí, že se DPH a CLO platí, někde tvrdí, že ne a vy nevíte čemu věřit.

Pojďme se na to tedy podívat:


Souhrnem:
Zboží ze zemí EU: Clo = 0%, DPH = 0%
Zboží ze třetích zemí:
do 22 EUR: Clo = 0% (neplatí na věci, kde je spotřební daň), DPH = 0%
22 EUR – 150 EUR: Clo = 0%, DPH = 21%
nad 150 EUR: Clo dle tabulek tariccz + DPH = 21%

Hodnota pro výpočet CLA = hodnota zboží + poštovné a balné
Hodnota pro výpočet DPH = hodnota zboží + dopravné a balné


V první řadě je potřeba si ujasnit odkud zboží vlastně objednávám. Jestli z Evropské unie (EU), nebo tzv. třetích zemí (někde špatně uváděno jako země třetího světa a na to pozor, je to velký rozdíl!).


Co to je EU jistě všichni víme, ale co to jsou třetí země?

Úplně nejjednodušší vysvětlení je, že třetí země jsou všechny státy mimo EU. Takže pokud objednáváte zboží z USA, Číny, Indie, Indonésie atd. Vždy to budou třetí země.

K čemu nám toto rozdělení ale je?

Tohle rozdělení je nesmírně důležité, protože díky tomuto rozdělení můžeme lépe určit, jaké daně budeme při dovozu platit.


Pokud budete nakupovat z třetích zemí, je celní limit 22 EUR (čili hodnota, kterou když překročíte, budete již muset většinou zaplatit CLO a DPH). Této hodnotě odpovídá zhruba částka 25 USD. Poté se již zvětšuje šance, že budete muset něco doplácet.

Starost s DPH a CLO Vám odpadá, pokud budete nakupovat zboží ze zemí EU. To znamená, že když koupíte zboží ze státu EU jste tzv. osvobozeni od těchto daní – a to se občas i vyplatí ;)

Čili se zde budeme bavit hlavně o objednávání z třetích zemí. Když si vyhlídnete zboží z třetích zemí, objednáte ho a zaplatíte předem – prodávající na druhé straně světa Vám ho normálně odešle skrz domluveného dopravce. Do této doby se nic neděje. Problém nastává, když zboží přistane na letišti v Ruzyni (dnes již letiště Václava Havla – nadále budu používat termín letiště Ruzyně, protože zásadně s tímto přejmenováním nesouhlasím). Zde se totiž veškeré zboží kontroluje. Tato kontrola probíhá, aby stát, který rejžuje, kde se dá měl více peněz a mohlo se více rozhazovat. Ale protože tuto kontrolu provádějí jenom lidé, tak se dost často stane, že zboží, které má rozhodně větší hodnotu, než zmíněných 22 EUR někdo pustí, aniž by k němu cokoli přihodil. Pokud se Vám to stane – gratuluji:) Pokud se Vám ovšem zásilka zasekne na celnici, tak začne vcelku slušný kolotoč, který ne vždycky dopadne dobře a rychle.

Když vše probíhá normální formou a celnice si pozdrží Vaší zásilku, pošlou Vám dopis, případně e-mail, že Vaši zásilku zadrželi a potřebují od Vás doložit, kolik jste vlastně za tuto zásilku zaplatili, co má obsahovat a zeptají se Vás, zda to je k soukromým, nebo komerčním účelům.

Vy poté vyjedete z Vašeho internetového bankovnictví potvrzení o platbě a z Vašeho profilu jim pošlete o co vlastně v té zásilce jde a že je k soukromým účelům. To odešlete e-mailem, případně elektronicky a nic víc neřešíte. Pokud vše máte do 22 EUR, zásilka projde s CLO = 0 Kč a DPH = 0 Kč. Pokud bude nad 22 EUR, celníci Vám k ní vyměří DPH (což je 21%). Pokud zásilka bude přesahovat 150 EUR, tak Vám k ní celníci vyměří DPH ve výši 21% a CLO podle tabulek uveřejněných na stránkách celní správy a to konkrétně zde.

Pravděpodobně Vám přijde ještě od České pošty žádost o zastupování a když jim podepíšete plnou moc, znamená to, že za Váš vyřídí veškeré úřední povinnosti a naúčtují si za to okolo 100 Kč.


A protože příklady táhnout, tak si to na jednom ukážeme.

Paní Květa si objednala zboží ze stránek www.dx.com. Objednala si 3D nálepky na nehty za 120 Kč a zaujal ji tam velký 9″ tablet pro malého syna za necelé dva tisíce. Celkově tedy zaplatila 101 dolarů. Zaplatila skrz PayPal (poprosila nás) a za 4 dny ji přišla zpráva, že zásilka byla odeslána. Za další čtyři dny ji přišel dopis z celnice, aby se vyjádřila k zásilce, kterou ji zadrželi. Paní Květa má nyní několik možností, jak to bude řešit.

1. Možnost zcela legální – sedne si k počítači, uloží si všechny e-maily, které s touto zásilkou souvisí a zašle odpověď celní správě, že celková částka, za kterou nakoupila je 101 USD a že v zásilce je tablet a nálepky. Také zašle České poště potvrzení, že souhlasí, aby ji zastupovala v celním řízení (tento proces se tak jmeuje). Celní zpráva to odkontroluje a vyměří ji DPH ve výši 21%, které zaplatí spolu se zásilkou. Za 4 dny zazvoní pošťačka a předá paní zásilku a bude chtít zaplatit DPH, které v tomto případě činí 424 Kč a náklady za zastupování ve výši 97 Kč, čili celkově 521 Kč. A vše je tímto vyřízené.

2. Legální ale pro silnější povahy - sedne si k počítači, uloží si všechny e-maily, které s touto zásilkou souvisí a zašle odpověď celní správě, že celková částka, za kterou nakoupila je 101 USD a že v zásilce je tablet a nálepky. TENTOKRÁT ovšem NEzašle České poště potvrzení, že souhlasí, aby ji zastupovala v celním řízení (tento proces se tak jmeuje). Celní zpráva to odkontroluje a vyměří ji DPH ve výši 21%, které zaplatí spolu se zásilkou. Za 4 dny zazvoní pošťačka a předá paní zásilku a bude chtít zaplatit DPH, které v tomto případě činí 424 Kč a náklady za zastupování ve výši 97 Kč, čili celkově 521 Kč. Paní Květa nepřevezme zásilku a balík si vyzvedne na poště, kde je uložen s tím, že nebude žádné náklady České poště proplácet, protože ji o nic nežádala. Paní pošťačka na přepážce bude namítat, že jinak balík vydat nemůže – což je pravda. Necháte si tedy zavolat vedoucí pošty a budete se s ní do krve hádat. Povětšinou ze zkušeností (ne mých, ale kolegů) zásilku uvolní bez tohoto poplatku.

3. Legální a velice ohleduplné, leč nelogické a nepraktické. Paní Květa si sedne k počítači, vytiskne si všechny e-maily, které s touto zásilkou souvisí a již nebude nikam nic zasílat a zajede si do Prahy na celní oddělení, kde si veškeré záležitosti vyřídí osobně. Celní zpráva to zkontroluje a vyměří ji DPH ve výši 21%, které zaplatí na přepážce a zpět si odveze svou zásilku.

4. Nelegální, leč i to se děje. Paní Květa si sedne k PC, nechá si vyjet potvrzení o platbě a ve photoshopu, gimpu, či jiném editoru upraví zaplacenou částku. Poté zašle upravené potvrzení na uvedenou e-mailovou adresu, připíše o co v zásilce jde a rozhodne se, zda chce platit České poště, nebo ne (viz bod 1. a 2.). To jest vše.

O složitějších případech si povíme víc příště a o komerčním použití také. V každém případě pokud potřebujete něco vědět při komerčním použití, kontaktujte mě na poradna@nasranek.cz, kde už se domluvíme soukromě.

Nyní už víte jak se platí DPH a CLO. Pokud Vám článek pomohl, nebo chcete něco vysvětlit, budu rád, když mi necháte zprávu, případně když mi napíšete na poradna@nasranek.cz a samozřejmě, pokud ho budete šířit dále.


ČTĚTE:

Související články najdete zde: 
http://nasranek.cz/levne-nakupy-ve-svete/

A také doporučuji navštívit sekci „Co se chystá:
http://nasranek.cz/co-se-chysta/


Příjemné nakupování

Vášnasranek logo

26 komentářů u Jak a kolik se platí clo a DPH

 1. Monika napsal:

  Jen bych ráda pro doplnění uvedla, že pokud si nakupující rozhodne věci kolem placení DPH, či cla vyřídit osobně, např. na poště na Plzeňské v Praze, Česká pošta si OPĚT naúčtuje 100Kč a to za to, že najde váš balíček a poté, až zaplatíte na celnici vám ho milostivě předá (po té, co bylo již zaplaceno poštovné za doručení k vám)!

  • Nasranek.cz napsal:

   Dobry den,

   Tak to je mi opravdu novina a urcite dekuji za upozorneni.

   S pratelskym pozdravem

   Vas nasranek.cz

 2. Žaneta Marková napsal:

  Dobrý den! Měla bych prosím dotaz. Jak se řeší DPH pokud jsem nakoupila na Aliexpres.com, zaplatila celkem, ale zboží mi příjde od 7-mi různých dodavatelů- pokud to tedy chápu správně, je to můj první nákup. Nejvyšší částka na balíček je 30dolarů, nejnižší jen 3dolary. Musím tedy zaplatit DPH z celé objednávky, nebo tím, že zboží bude přicházet postupně od různých prodejců platit nemusím. A pokud se mi tedy ozvou z celnice ohledně konkrétního balíčku, jak doložím platbu za danou věc, když jsem vše poslala kartou na Aliexpres.com. Děkuji moc za odpověď.

  • Nasranek.cz napsal:

   Dobrý den paní Marková,

   odpovídal jsem e-mailem, zde uvádím pouze odpověď pro čtenáře, kteří čerpají informace i z diskuzí. Zaplatila jste akorát všechno naráz, ale balíky budou chodit postupně a i v bankovnictví budete mít několik rozdělených plateb. Čili jediné, co je možné je, že Vám naúčtují DPH u balíků nad 25 usd.

   S přátelským pozdravem

   Váš nasranek.cz

 3. Katka napsal:

  Dobrý den. Prosím o radu. Zaslala jsem všechny podklady ohledně celního řízení, kromě plné moci pro poštu. Přisla mi výzva, že plná moc chybí. Co se stane ze zbožím, pokud plnou moc nepošlu?? Děkuji

  • Nasranek.cz napsal:

   Katce jsem odpovídal skrze e-mail.
   Odpověď doplním i sem pro čtenáře, kteří čerpají informace i z diskuze. Pokud nepošlete plnou moc, budete se muset dostavit osobně na Ruzyňské letiště (neuznávám nový název) a vyřešit to s celnicí tam:/

 4. Zuzana Fuňková napsal:

  Dobrý den,chtěla bych se zeptat pokud si vyberu zboží v celkové částce 150 dolarů a nechám si ho třeba rozdělit do více balíčků po 22 dol. obden nemůžou chtít po mě poplatky?
  Děkuji za odpověď
  Fuňková

  • Nasranek.cz napsal:

   Dobrý den Zuzko,

   pokud si ho necháte takto rozdělit, nikdo po Vás žádné poplatky chtít nemůže;) Splníte zákonný limit na jeden balíček. Je to sice postavené na hlavu, ale je to tak.

   S přátelským pozdravem

   Nasranek.cz

 5. Filip napsal:

  Dobrý den,

  mám v plánu koupit iPhone z aliexpress, ale chci se zeptat, jestli to není riskantní, vzhledem k tomu, že elektronika je v dnešní době celkem kontrolovaná.

  Děkuji, Filip.

  • Nasranek.cz napsal:

   Dobrý den Filipe,

   omlouvám se, že reaguji až teď, nebylo moc času. Osobně jsem po iPhonech na aliexpressu také koukal, ale nakonec jsem usoudil, že je to riskantní vzhledem ke všem službám, které Apple v návaznosti na své přístroje nabízí. Osobní zkušenost s nákupem iPhonu z aliexpressu nemám, takže to nemám ověřené. Osobně bych raději výrobky od Applu koupil z oficiální distribuce, případně od někoho z ČR.

   S přátelským pozdravem

   Nasranek.cz

 6. Artur napsal:

  Clo ani DPH u zboží koupeného v EU se neplatí. Mohu tedy dovézt ze Slovenska nebo Polska zboží placené v hotovosti vlastním vozidlem za účelem dalšího prodeje? Je tam nějaký limit? Musím mít kromě účetnictví ještě jiné doklady?

 7. SKLAMÁNEK napsal:

  HI – k problematice „Jak a kolik se platí clo a DPH“ uvádím zkušenost z dnešního dne, kdy jsem na poště 120 platil za zásilku z Činy vyměřenou 21% daň a kromě toho i nějaké „poštovné“ jelikož zásilka byla Free Shipping a ve vydaném dokladu o platbě je uvedeno pouze DPH. Údajně je to dle paragrafu 3 ods.3 Celního kodexu-což jsem zatím nedohledal

 8. Helga napsal:

  dobrý den,

  mám objednané zboží z Indie v hodnotě 950 USD.
  nechávám si to posílat poprvé, tak se snažím dopočítat celkové ceny. jasné je mi dph 21%, ale clo mi Taric CZ vypočítal na nulu, pokud jsem nezadala hodnotu zboží. jde to udělat i tak? a musím připočítávat i CIF?

  děkuji za odpověď a přeji krásný téměř zimní den
  Helga

  • Nasranek.cz napsal:

   Dobrý den,

   cena k výměření DPH, CLO a ostatního se vždy počítá z ceny zboží + ostatní náklady, kam spadá i CIF. Takže pokud chcete zjistit CLO, je třeba zadat hodnotu celého nákupu (zboží, doprava, pojištění atd.).

   Děkuji za přání a i Vám krásné prožití konečně pořádné zimy;)

   Nasranek.cz

 9. Kristýna napsal:

  Dobrý den,
  Počítá se do částky pro výpočet DPH i cena za poštovné, i když je poštovné zdarma?
  Děkuji

  • Nasranek.cz napsal:

   Dobrý den Kristýno,

   cena pro výpočet DPH se počítá z ceny zboží + poštovné + clo. Pokud je cena za poštovné 0 Kč. Sice se s ní oficiálně počítá, nicméně Vám neovlivní výpočet;)

   S pozdravem

   Nasranek.cz

 10. Nasranek.cz napsal:

  Dobrý den,

  na stránkách celní správy je uvedeno, že dárky se vypočítávají od ceny 45 eur výše. Takže ve Vašem případě něco platit budete. Viz. https://www.celnisprava.cz/cz/faq/Stranky/pribuzny-mi-chce-poslat-darek-z-usa.aspx

  S pozdravem

  Nasranek.cz

 11. Nasranek.cz napsal:

  Dobrý den Jiří,

  toto je velice zajímavá otázka a abych řekl pravdu, neznám na ni uspokojivou odpověď. Rsp napadají mě samé neuspokojivé;) Ta nejlogičtější je, že se toto prostě neclí a nevyměřuje DPH + nakupuje v takových objemech, kde to opravdu stojí pár kaček. Jenom pro představu. Vy když si pošlete balíček, řekněme třeba za 1000 Kč do Čech, že to přeprodáte. Zaplatíte při příchodu 210 Kč DPH, CLO třeba žádné a na zastupování České poště, nebo DHL zaplatíte 500 Kč. Celkově tedy za zboží 1000 Kč a za doprovodné služby 710 Kč. A najednou pořizovací cena není tak pěkná. Pokud si ale objednáte kontejner tohoto zboží, nejenom že zaplatíte za samotné zboží vcelku o dost méně, ale můžete uvést i nepravdivé údaje o hodnotě, na základě které zaplatíte nula nula nic na poplatcích a máte šanci 99 %, že Vám na to celníci nepřijdou. Pokud byste se chtěl zasmát, jak to chodí – minulý rok byl hezký článek na idnes.cz -> http://ekonomika.idnes.cz/reportaz-z-kontejneroveho-prekladiste-v-praze-flx-/ekonomika.aspx?c=A160809_135643_ekonomika_fih

  S pozdravem

  Nasranek.cz

 12. Nasranek.cz napsal:

  Dobrý den,

  tyto informace najdete určitě na stránkách celní správy. Vzhledem k zákonům ČR a spotřební dani, která je na cigaretách ve výši (pokud má krabička 20 cigaret) minimálně 51 Kč spotřební daně a k tomu dalších minimálně 10,5 DPH, se nevyplatí dovážet větší množství, než povoluje zákon k soukromým účelům – myslím, že 50 kusů cigaret.

  S pozdravem

  Nasranek.cz

 13. Michal napsal:

  Dobry den, googloval sem ale nemuzu najit odpoved. Ziju na Bali a vlastnim vw combi t2 a chtel bych ho prevezt do cr. Co me zajima je zda budu platit clo a dph?

  • Nasranek.cz napsal:

   Dobrý den,

   zde také zveřejním e-mailovou odpověď kvůli ostatním čtenářům. Osobní zkušenost s převozem vozidel z ciziny nemám, nicméně při takto velkých akcích bych si zaplatil firmu, která se tím zabývá a udělá to dobře. Předpokládám, že budete platit kontejner, poplatky za platbu atd. Zde v ČR určitě zaplatíte DPH a CLO. Navíc dávejte pozor na homologaci automobilu pro evropský prostor. Musí mít předepsané parametry atd. Pokud nebude mít, budete muset automobil upravit dle platných norem a předpisů a většinou to nebývá levná záležitost.

   S přátelským pozdravem

   Nasranek.cz

 14. Curtis napsal:

  Dobrý den,
  chtěl jsem se optat objednal jsem si mobilní telefon z Gearbestu za cenu cca 159 dollaru
  je mi teda jasný že budu platit DPH i clo ale zajímá mě jakym způsobem to bude probíhat?Osloví mě ve formě emailu nebo jak?A co a jak budu muset řešit ?

  Děkuju moc za informace

  • Nasranek.cz napsal:

   Dobrý den,

   sice jsem odpovídal přes e-mail, ale ještě odpovím tady, protože se odpověď může hodit dalším čtenářům.

   Prvně doporučuji (při elektronice obzvlášť) – číst hodně recenze a zaměřit se převážně na problémy těch, co už koupili:) Poté normálně objednáte a zboží se Vám na 99 % zastaví na hranicích. Potom Vám příjde informace a dopis s plnou mocí, kterou podepíšete a zašlete zpět. Balík Vám proclí, vyměří DPH a zašlou k Vám. U dveří zaplatíte pošťákovi veškeré poplatky a mobil je Váš;) Pořádně to propočítejte, abyste nakonec nezaplatit o trochu míň než v ČR.

   S přátelským pozdravem

   Nasranek.cz

 15. Veronika napsal:

  Dobrý den,
  Chtěla bych se zeptat jestli se platí clo když něco koupím na Aliexpressu nad 50$ ?
  Děkuji za odpověď :)

  • Nasranek.cz napsal:

   Dobrý den,

   Clo se standardně platí od 150 Eur;) Pokud máte zboží do podnikání, tam Vám CLO mohou vyměřit.

   S přátelským pozdravem

   Nasranek.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>